Magiczne Cyklady – ładne i bardzo chętnie odwiedzane przez turystów wyspy greckie, na 100 procent zasługują na uwagę. Największą i najchętniej odwiedzaną ze wszystkich wysp tego archipelagu jest Naksos – górzysta wyspa kusząca zielenią a także cudownymi przykładami architektury. Nie brak tu pamiątek z czasów weneckiej okupacji, nie brak obronnych rezydencji a także osad, które zakładane były przez osadników z Krety.

Dzięki licznym zabytkom a także świetnym warunkom do wypoczynku, na tej wyspie turystyka rozwija się bardzo dobrze. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy właśnie na Nakos postanowią spędzić wczasy?

Nakos to przede wszystkim niezwykły, rolniczy krajobraz. Ważną rolę odgrywają tu uprawy oliwek oraz cytryn, można się tu również spotkać z rozległymi winnicami. Turystka jest dodatkowym źródłem wypłat dla mieszkańców wyspy, którzy bardzo chętnie przyjmują gości z swych domach. Port oraz pobliskie plaże są okupowane przez turystów w sezonie wakacyjnym, mniejsze jest jednak zainteresowanie innymi atrakcjami tej wyspy. A szkoda, bo ma się ona czym pochwalić.

Ośrodkiem, którego w czasie pobytu na wyspie pominąć nie można, jest miasto Naksos. Można tu ujrzeć pozostałości weneckich fortyfikacji oraz intrygującą zabudowę w pobliżu portu. Warto też zwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne, znane z ciekawej kolekcji dawnej ceramiki a także zabytków z okresu neolitu.
Wokół miasta Nakos znajdują się i piękne plaże, uznawane za najlepsze na całej wyspie. Najchętniej odwiedzaną jest Grotta. W jej pobliżu znajdują się i interesujące groty, i ślady dawnych budowli, które przed wiekami przegrały walkę z wodą. Ciekawym miejscem jest nieznaczny port rybacki – Agi Anna, w którym można znaleźć noclegi w niskich kosztach. Tu czekają i tawerny, i pola namiotowe – doskonałe dla grup młodszych turystów. Ale to jeszcze nie wszystkie ciekawe miejsca na tej wyspie.

W trakcie wycieczki po centralnej części wyspy koniecznie trzeba zajrzeć do osady Kato Sangri, w której znajdują się pozostałości weneckiego zamku. Kusi również Ano Sangri, znana z bizantyjskiej kaplicy wzniesionej w miejscu dawnej świątyni Demeter. Inną ciekawą wioską jest Filoti. Założona na zboczach góry Zas jest najwyżej położoną miejscowością na całych Cykladach. Z większych kurortów, którymi kusi letników na wyspa, na uwagę zasługuje Apollonas, rozpoznawalny z czystej i spokojnej plaży.

Greckie wakacje. Eubea
Turyści, którym marzy się wypoczynek na jednej z greckich wysp, z pewnością zainteresują się tak ważną i ładną wyspą, jaką jest Eubea. To wakacyjny raj, na terenie którego turystyka ma się dobrze. Nic w tym dziwnego – to jedna z największych i najmodniejszych wysp, jakimi może skusić turystów Grecja. Nie brak tu interesujących miast a także modnych kurortów, w których można spędzić udane wczasy. Ci, którym marzy się przede wszystkim komfort i wygoda, mogą spędzić udany urlop w okolicach Karistos. Ten port pozornie nie charakteryzuje się niczym ciekawym. Znajdujące się na jego terenie budowle pochodzą głównie z XIX wieku i mają dość ponury charakter. Wystarczy natomiast spędzić nieco czasu w tym mieście, by całkowicie przemienić zdanie na jego temat. Mimo pozornego braku atrakcji jest to miejscowość przyjazna turystom, na terenie której można perfekcyjnie odpocząć. Kuszą pobliskie plaże, zachęcają również pozostałości po weneckim forcie. Niestety, z tej XIV – wiecznej budowli do dziś zachowały się tylko ruiny.
Karistos można potraktować również jako miejsce, z którego będą się odbywały dalsze wycieczki. Możliwości jest tu sporo. Na turystów chcących możliwie jak najlepiej poznać wyspę czekają i promy, i wodoloty. W głąb wyspy można się zdobyć dzięki licznym autobusom oraz taksówkom. Jedną z ciekawszych wycieczek może okazać się wyjazd na górę Ochi. To jeden z najwyższych szczytów, którymi może przyciągnąć Eubea miłośników górskich wypraw. Ciekawą i godną odwiedzenia miejscowością jest też Mili, w pobliżu której można zobaczyć zabytkowy kościół z okresu średniowiecza.
Pobyt w tej części wyspy z pewnością może dostarczyć wielu silnych emocji. Warto jednak pamiętać o jednej ważnej sprawie. W okolicach Karistos goszczą tłumy, więc w sezonie noclegi trzeba tu zarezerwować z wyprzedzeniem. Nie ma tu za to problemów z wyżywieniem. Restauracje a także tawerny odnaleźć tu można omal na każdym kroku.