Bardo – do tego miasta chętnie zaglądają i wycieczki, i pielgrzymki. Tutejsze sanktuarium oraz pobliska Droga Krzyżowa, dobra Góra Kalwaria a także rozrzucone na górskich zboczach kapliczki czynią z tego miasteczka miejsce wyjątkowe. Bardo, bo o nim mowa, to jeden z ciekawszych ośrodków pielgrzymkowych, którym może skusić turystów Dolny Śląsk. Na turystów czeka tu jednakże nie tylko i wyłącznie sanktuarium, niemniej jednak i szereg innych atrakcji. Ruiny zamku, ciekawe szlaki piesze a także malowniczy przełom Nysy (znany też z organizacji spływów pontonami) – atrakcji w tym miejscu nie brakuje. Nie powinien zatem dziwić fakt, że Bardo jest najczęściej wybierane jako miejsce na wczasy. Dla tych, którzy preferują atmosferę małych miasteczek oraz cenią sobie możliwość górskich wycieczek, Bardo jest miejscem świetnym.

Turystyka rozwija się tu doskonale, a noclegi czekają zarówno w prywatnych kwaterach, jak i w domach wycieczkowych. Jakie zabytki i atrakcje zasługują w tym mieście na szczególną uwagę?
Bardo znane jest przede wszystkim jako ośrodek kultu maryjnego. Znajdująca się w centrum miasta bazylika z cudowną figurką jest celem licznych pielgrzymek. Jako miejsce kultu Bardo ma długą historię. Wiadomo, że już w XVII wieku przybywali tu wierni z okolicy, by oddać cześć cudownej figurce. To silny ruch pielgrzymkowy spowodował, że na przełomie XVII i XVIII wieku wzniesiono obecną bazylikę. To potężna świątynia, która góruje nad całym miasteczkiem. Przy niej znajduje się inna atrakcja – założone w klasztorze w latach 60. XX wieku Muzeum Sztuki Sakralnej. Innym obiektem, którego pominąć nie można, jest Ruchoma Szopka.

Bardo
otoczone jest również dwiema górami, które często odwiedzają grupy pielgrzymkowe. Pierwszą z nich jest Góra Kalwaria z cudownym źródełkiem, górską kaplicą oraz pozostałościami średniowiecznego zamku. Znana jest również ta góra z potężnego osuwiska, nad którym znajduje się obecnie doskonały punkt widokowy.
Druga to Góra Różańcowa, która sąsiaduje z bazyliką. Tu na turystów i pielgrzymów czeka 13 kaplic z początków XX wieku. Każda z nich utrzymana jest w innym stylu, każda z nich jest ciekawym przykładem małej architektury sakralnej. W czasie pobytu w Bardzie z całkowitą czyli stu procentową pewnością warto poświęcić im nieco sugestie.

Stronie Śląskie
Możliwe, że nie należy do najpopularniejszych letnisk w polskich górach, natomiast atrakcji na jego obszarze nie brakuje. To właśnie w tej miejscowości ma swą siedzibę Dyrekcja Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, tu można zwiedzić wyjątkowo ciekawe muzeum minerałów. Stronie Śląskie to też perfekcyjny punkt wypadowy w Góry Bialskie a także w Masyw Śnieżnika. Ci, którzy postanowią spędzić wczasy w Stroniu albo w jego okolicy, ze stuprocentową pewnością nie będą żałować. Czym może ich oczarować to spokojne miasteczko? Jakie zabytki czekają na turystów na jego obszarze?

Stronie Śląskie może się pochwalić dość pobudzająca ciekawość zabudową oraz interesującym układem urbanistycznym. Stojący na zboczy kościół parafialny jest pobudzająca ciekawość mieszanką stylów: gotyckiego, renesansowego oraz barokowego. Ze względu na swe położenie sprawia on złudzenie budowli górującej nad całym Stroniem. Dość skromny na zewnątrz, może oczarować wspaniałym wnętrzem. Na 100 procent warto poświęcić mu nieco sugestie w czasie pobytu w tym mieście. Oprócz kościoła parafialnego w Stroniu koniecznie trzeba spostrzec domek księżnej Marianny. Jego symbolem jest herb rodziny Orańskich, a specjalna tablica pozwala turystom poznać bardzo istotne informacje na temat tej budowli. Inną ciekawostką, którą można obejrzeć w tym miasteczku, jest XVII – wieczny słup wotywny. Ustawiony jako wotum za ocalenie mieszkańców Stronia przed zarazom, jest dziś jednym z najciekawszych zabytków w tej części Dolnego Śląska.

Goszczący w Stroniu Śląskim turyści omal wszędzie mogą spotkać się z pamiątkami związanymi z podstawą dawnej gospodarki: górnictwem a także hutnictwem. W XVI wieku to dzięki nim Stronie Śląskie mogło pomyślnie się rozwijać. Dziś o dawnych kopalniach i zakładach pracy przypominają masowe w tej okolicy kamieniołomy. Choć przemysł upadł, dziś w okolicach Stronia coraz całkiem dobrze rozwija się turystyka. W samym miasteczku oraz w jego najbliższej okolicy można bez problemów odnaleźć noclegi. Czekają również masowe atrakcje, jak wyciągi narciarskie w pobliskim Kletnie oraz w Nowej Morawie. W odległości niespełna 4 km od miasta można natomiast ujrzeć niepowtarzalny ośrodek narciarski „Czarna Góra”. Ze Stronia prowadzą też ciekawe szlaki turystyczne. Jednym z nich można dotrzeć przez Czernicę do Bielic – niewielkiej wsi znanej z tradycyjnych chatek a także małego wyciągu narciarskiego.

Radochów
Ta miejscowość ze stuprocentową pewnością zasługuje na uwagę tych turystów, którzy wczasy postanowili spędzić w Górach Pln. Choćby nie znajdziemy tu takich zabytków, jakimi kuszą Lądek Zdrój czy pobliski Złoty Stok, i wieś Radochów może nas pozytywnie zaskoczyć. Jakie atrakcje czekają w tej wsi na turystów?

Położona nad rzeką Białą wieś Radochów to przede wszystkim idealna baza wypadowa w Góry Złote. Nie brak natomiast na jej terenie ciekawych budowli, którym niewątpliwie warto poświęcić nieco uwagi. Jedną z nich jest kościół parafialny św. Mikołaja, którego budowę rozpoczęto w początkach XVI stulecia. Utrzymana w stylu renesansowym świątynia jest dziś jednym z ciekawszych zabytków w tej okolicy. Warto także zwrócić uwagę na dawny cmentarzyk oraz na budynek pobliskiej plebanii. Inną ciekawostką w tej wsi jest renesansowy dwór wiejski – jedna z ciekawszych budowli tego rodzaju, które pojawiały się w XVI wieku na terenie całego Śląska.

Wielką atrakcją tej wsi jest natomiast nie jej zabudowa, lecz znajdująca się w pobliżu jaskinia. To Jaskinia Radochowska, którą koniecznie należy zwiedzić podczas pobytu w Górach Pln. Znana była ona już w XVIII wieku, a pierwszymi turystami byli ci kuracjusze, którzy wypoczywali w pobliskim Lądku. To dzięki nim jaskinia stała się znana, z ich powodu jednak znacznie ucierpiała również jej szata naciekowa. Dziś jaskinia ta jest udostępniona do zwiedzania, a zaglądających do środka turystów obowiązuje dość sporo zakazów. Dzięki temu można pogodzić turystykę z zachowaniem tego, czym jeszcze może się pochwalić Jaskinia Radochowska. A jest to miejsce istotne z kilku niebagatelnych względów. W tej jaskini udało się odkryć czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego, któremu jeszcze za życia spiłowano zęby. W jaskini tej znaleziono też wiele kości dawnych zwierząt: bizonów, dzikich koni oraz wołów piżmowych. Na turystów w tej jaskini czekają ciekawe sale, w tym śliczna Sala Gotycka a także Komora Centralna. Wielką atrakcją jest też znajdujące się w jaskini jeziorko, którego głębokość dochodzi dosłownie do dwie metrów.

Radochów jest wsią idealną na wczasy dla tych, którzy pragną odpocząć w ciszy i spokoju. Choć nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka, można tu znaleźć i noclegi (przeważnie w prywatnych gospodarstwach) i punkty gastronomiczne. Ciekawa okolica a także bliskość tak bardzo istotnych miast, jak Złoty Stok czy Lądek Zdrój daje wiele możliwości planowania wycieczek oraz zwiedzana najpiękniejszych zakątków w tej części Sudetów. W tej miejscowości na 100 procent nikt nudzić się nie będzie.