Niedowład kończyn dolnych nieodzownie wiąże się z obowiązkiem korzystania z profesjonalnego sprzętu medycznego, czyli z wózków inwalidzkich. Warto mieć na uwadze jednak, że wózki inwalidzkie przeznaczone są także dla osób zmagających się z poważnymi chorobami, jak także osłabionych czy starszych. Wózek inwalidzki stanowi więc potrzebny element wyposażenia każdego szpitala, ośrodka rehabilitacyjnego czy placówki medycznej.

Warto zaznaczyć, że w sklepach medycznych oferujących sprzedaż internetową znajdziemy szeroki wybór wózków inwalidzkich, które różnią się właściwościami oraz funkcjami, jak również materiałami zastosowanymi do wykończenia. Warto mieć na uwadze jednakże o tym, aby wybierać wyłącznie sprzęt posiadający atesty i certyfikaty, które poświadczają o bezpieczeństwie jego stosowania.
Od czego powinien być zależny wybór wózka inwalidzkiego?
Przede wszystkim wózek inwalidzki powinien być dostosowany do konkretnego pacjenta, a zatem wybór w każdej chwili ma charakter indywidualny a także elastyczny. O wyborze konkretnego rodzaju decyduje między innymi stopień oraz rodzaj niepełnosprawności. W ofercie sklepów medycznych znajdziemy wózki przeznaczone zarówno dla pacjentów sprawnych fizycznie, takie jak wózki sportowe, które są przeznaczone do uprawiania dokładnie sprecyzowanej dyscypliny sportu, przykładowoy rugby czy koszykówki. Niemniej jednak znajdziemy także tak zwane wózki pasywne, które są przeznaczone dla ludzi, którzy nie mogą uprawiać sportu ani też podejmować znacznego wysiłku fizycznego. Wózek inwalidzki elektryczny świetnie testuje się w przypadku ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na korzystanie z wózków o napędzie ręcznym. Ponadto, wózki o napędzie elektrycznym dostępne są w różnych wariantach, jest np wózek terenowy przeznaczony do przemieszczania się na zewnątrz. Warto być świadomym jednakże, że ten rodzaj wózka wyróżnia się sporym promieniem skrętu, a więc bardzo ciężko korzystać z niego w pomieszczeniach, szczególnie ciasnych i niedużych. Do mieszkania najlepiej wybrać wózek pokojowy, który jest mniejszy od wózków terenowych. Schodolaz to z kolei szczególny rodzaj wózka, który pozwala tak zwaną pionizację. Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała jest zwłaszcza istotne dla funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Więcej informacji: Schodolaz.