W ostatnich latach wzrasta znaczenie rozwiązań ekologicznych, też w budownictwie. Wciąż szuka się nowych technologii, które zmniejszają zużycie energetyczne budynków mieszkalnych a także komercyjnych. Rezultatem tych poszukiwań stały się domy pasywne sopot.

Jest to rodzaj innowacyjnego budownictwa, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Warto więc dowiedzieć się niew dodatku na ten temat.
Czym charakteryzuje się budownictwo pasywne?
Budynek pasywny odróżnia się minimalnym zapotrzebowaniem na energię dostarczano za pomocą konwencjonalnych rozwiązań stosowanych w tradycyjnym budownictwie. Taki efekt jest osiągany poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które w wyraźny sposób ograniczają straty energii z budynku, jak również pozwalają na maksymalne przeznaczenie energii pochodzącej z naturalnych źródeł, np energii promieniowania słonecznego. Jak się zatem okazuje, domy pasywne pomorskie to obiekty cechujące się minimalnymi stratami ciepła. W budownictwie pasywnym istotną rolę odgrywa orientacja budynku względem kierunków świata. Pomieszczenia, które są w największym stopniu użytkowane, czyli kuchnia czy pokój dzienny powinny być ustawione w kierunku południowym, tak by w maksymalny sposób wykorzystać światło dzienne. Trzeba również pamiętać, że światło dzienne służy nie tylko i wyłącznie do oświetlenia wnętrz, ale również do ich ogrzania. W budynkach pasywnych używa się bardzo duże przestronne okna wyposażone w specjalne uszczelnienia a także ramy, co zapobiega utracie ciepła. Dużą wagę przykłada się do szczelności przegród budowlanych, które mogą stanowić miejsce utraty ciepła. W domach pasywnych wykorzystuje się grube warstwy izolacyjne, które wyróżniają się słabym przenikaniem ciepła. Warto również dodać, że domy pasywne gdynia wyposażone są w przyszłościowy system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Jest to wentylacja, która nie sprawia wychłodzenia pomieszczeń w okresie zimowym, ponieważ powietrze pochodzące z zewnątrz jest oczyszczane oraz nagrzewane zanim zostanie przekazane do wnętrza budynków. Ten rodzaj wentylacji daje możliwość na ograniczenie strat ciepła nawet o kilkadziesiąt procent. W budynkach pasywnych można używać dodatkowe instalacje grzewcze, przykładem jest kominek na biomasę.

Więcej informacji: domy pasywne gdańsk.